Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde bych chtěla uveřejnit článek v kterém jsem se poprvé dočetla o stafících. Článek je z časopisu Svět psů z roku 2002.

...................................................................................................................................

STAFORDŠÍRSKÝ BULTERIÉR

Životní krédo tohoto plemene lze vyjádřit pouze jednou krátkou větou: "Páničku, mazli mě, chovej mě, hraj si se mnou." V roce 2001 tomu bylo deset let, co bylo toto plemeno dovezeno do České republiky. Zemí původu je Velká Británie.

V Anglii je stafordšírský bulteriér znám již 180 let. Ohledně vzniku plemene se uvádí několik verzí. W. Juneman udává tři. První - je to přímý potomek Old English Bulldoga a různých teriérů. V této době chovali oceláři a horníci z Black Country barevného psa nazývaného Bull and Terrier. Psi vyrůstali v početných rodinách s mnoha dětmi v těsných malých bytech. Pes si musel na své živobytí vydělávat sám. Majitelé je používali na psí zápasy a na dávení krys v aréně. Čistokrevný chov se datuje od třicátých let minulého století. Dne 25. května roku 1935 byl v Old Cross Gun Hotelu Joe Mallena založen první klub s názvem The Original Staffordshire Bullterrier Club. Na této schůzi byl schválen standard plemene a bylo rozhodnuto o jeho předložení Kennel Clubu k přijetí. Původní název klubu Kennel Club neuznal, a tak byl změněn na The Staffordshire Bull Terrier Club. Původní standard zůstal v platnosti až do roku 1948. Tehdy byla snížena kohoutková výška z 39 až 45,7 cm na 35,6 až 40,6 cm a do té doby povolené vztyčené ucho se stalo krajně nažádoucí. Oficiálně uznal Kennel Club tohoto teriéra roku 1939. Plemeno se dočkalo velkého rozšírení a dnes je nejoblíbenějším teriérským plemenem ve Velké Británii.

Chov v ČR

Chov v ČR se datuje od roku 1991, kdy byla dovezena první fena. Následovaly importy z Německa, Belgie, Nizozemí, Finska a naší přední chovatelé investovali do zahraničního krytí. Standard udává žádoucí kohoutkovou výšku 35,6 až 40,6 cm. Začátkem devadesátých let byla dávána přednost psům buldokovitého typu spíše na spodní hranici výšky. Koncem devadesátých let se chovatelé začali přiklánět ke střední až horní hranici kohoutkové výšky, ovšem s důrazen na sílu kostry a výborně tvarované hlavy. Současně s výškou se začala zvyšovat i váha psů. Dnes nejsou žádnou vyjímkou psi i feny s váhou vysoko nad 20 kg. Nejdůležitější je, aby pes byl vyvážený a váha odpovídala výšce. I zde by ovšem měla být preferována zlatá střední cesta. Stále se v chovu setkáváme s delšími, za kohoutkem propadlými, v pohybu měkkými hřběty, klenutými bedry a nedostatky v utváření zádi. Skloněná nebo přestavěná záď pak přímo ovlivňuje mechaniku pohybu pánevních končenin a nesení prutu. Příliš dlouhý, tenký, nahoru (tzv. vesele) nesený prut neodpovídá standardu a psa rozhodně nezdobí. Stafordšírský bulteriér je kompaktní pes, který má mít pevný silný hřbet. Postavení končetin bývá v pohybu uzké a sbíhavé. Objevuje se slabá spodní čelist, nekorektní postavení špičáků, volná kůže na krku a na hranici standardu nesené uči.

Ze standardu

Stafordšírský bulteriér patří do skupiny FCI č. 3,sekce 3 - teriéři typu bull. Je to silný, dobře vyvážený a osvalený hladkosrstý pes. Vyznačuje se naprostou spolehlivostí a laskavostí zejména k dětem, vysokou inteigencí a odvahou. Hlava má mohutnou mozkovou část, silně osvalené licní svaly, výrazný stop, krátkou mordu a černý nos. Poměr čenichové partie se udává 1 : 3. Hlava dospělých psů je rozdělena na dvě poloviny rýhou, která se táhne od temene hlavy až ke stopu. Zejména u psů se hlavy dotvářejí až do věku tří let. Oči jsou kulaté, středně velké. Přednost se dává tmavým očím, ale přihlíží se k barvé srsti. Světlé oko u tmavého psa velmi ruší. Okraje víček jsou tmavé. Uši jsou pro celkový výraz psa velice důležité. Ideální ucho má být malé, tenké, jemné, růžicovité nebo polovztyčené. Krajné nežádoucí je klopené nebo vztyčené ucho. Pysky jsou přilehlé, suché. Čelisti silné, zuby velké, skus nůžkový. Předkus i podkus vylučují psa z chovu. Krk osvalený, poměrně krátký, k ramenům se rozšiřuje. Hrudní končetiny rovné se silnými kostmi, široce postavené. Tlapky jsou mírně vytočné, to slouží k lepší stabilitě silného hrudníku. Lokty pevné, lopatky šikmo uložené. Tělo je svalnaté, hřbetní linie pevná, rovná bedra krátká. Přední fronta je široká, hrudník hluboký, žebra klenutá. Pánevní končetiny osvalené. Hlezna nízko položená, kolena správně zaúhlená, končetiny se pohybují paralelně. Tlapky silné, středně velké, se silnými polštářky. Pes nemá mít zaječí ani kočičí tlapky. Vadou jsou též rozevřené, prošlápnuté tlapky. Ocas střední dělky, nízko nasazený, u kořene silný, ke špičce se zužující. Nesen je poměrně nízko, nemá být zatočený, pouze lehce prohnutý jako táhlo od staré pumpy. Ocas nemá být nesen "vesele" a už vůbec ne stočený přes hřbet. Pohyb vydatný, volný, živý. Končetiny se pohybují paralelně s podélnou osou těla, a to jak z pohledu zepředu tak i zezadu. Srst je krátká, hladká, přilehlá. Barva červená, plavá bílá, černá nebo modrá. Kterákoliv barva může být kombinovaná sbílou, žíhaná všech odstínů, žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí. Štěňata s jantarovýma očima a tzv. "masovým nosem" jsou vždy játrová. Hmotnost psů je 12,71 až 17,25 kg, feny 10,89 až 15,43 kg (přepočet liber). Tato hmotnost bývá vysoko překračována. Mnozí chovatelé si dnes ani neuvědomují, že i psi na spodní hranici výšky a hmotnosti, ale kompaktní splňují parametry standardu, jsou standardní a tak se musí i posuzovat. Požadovaná kohoutková výška činí 35,6 až 40,6 cm. Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu. Psi musí mít dvě normální varlata plně sestouplá v šourku.

Reprodukce

Feny jsou skvělé matky, dobře zabřezávají, mívají početné vrhy životaschopných zdravých štěňat. Psi ochotně kryjí.

Pro koho se hodí

Stafordšírský bulteriér je takřka univerzální všestranné plemeno. Přímo ideální je jako rodinný pes do bytu k dětem. Předurčuje ho k tomu jedinečnost jeho charakteru, jeho velikost a snadná údržba. Pes zbytečně neštěká. Není to pes pouze pro jednoho pána, je to pes pro celou rodinu. Vyhledává neustále fyzický kontakt s majiteli. Nikdy si nesedne sám do prázdného křesla, má-li možnost si sednout majiteli na klín. Je-li psů více, naskládají se na klín všichni. Raději budou namačkáni na sobě a přes sebe, než by leželi pohodlně v křesle sami. Krátká srst se snadno udržuje. Pes má mít vlastní pelíšek na spaní, většina psů však končí u majitelů v posteli. Psi spí nejraději pod pěřinou, takže v zimě majitel ušetří za topení, bohužel chtějí pod peřinu i v létě. Velikostí se pes hodí do bytu i auta. Vejde se všude a nikde nepřekáží. Psi rádi cestují a dlouhá jízda autem je nestresuje. V létě rádi plavou, v zimě doprovázejí lyžaře na běžkách. Jsou to vášniví aportéři a lze je vyběhat i na poměrně malém prostoru. Mohou skládat služební zkoušky pro malá plemena, myslivecké zkoušky, uplatní se v agility, flyballu i dalších kynologický sportech. Vynikající uplatnění našli i při práci v canisterapii.

Pro koho se nehodí

Toto plemeno se v žádném případě nehodí pro lidi zaměstnané, kde je pes ponechán celý den svému osudu a nikdo na něj nemá čas. Takový pes ne nudí a svoji přebytečnou energii může zaměřit tím nejméně vhodným směrem. Rovněž lidé netrpěliví, prchliví, autoritativní a panovační by si toto plemeno neměli pořizovat. Chcete-li psa pro jednoho pána, samostatného, nezávislého a zdrženlivého vůči lidem či hlídače za plot, nepořizujte si toto plemeno.

Výběr štěněte

Pes s vámi bude žít přibližně deset let, změní chod celé domácnosti a ovlivní veškerý váš volný čas. Proto si velmi dobře rozmyslíme, co můžeme psu poskytnout a co čekáme od psa my. Nikdy nekupujeme štěně ukvapeně. Žádný chovatel nikdy nemůže u malého štěněte zaručit úspěchy na výstavách či chovnost psa, ale každý chovatel vám může svou péčí o štěňata připravit psa, který vám bude dobrým společníkem.

Je lépe navštívit několi chovatelských stanic, podívat se, jak chovatel pečuje o štěňata, ale i o staré psy, které již neužívá v chovu, a položit si jednoduchou otázku: Chtěl bych zde žít, kdybych byl psem? Jeli naším cílem využívat psa v chovu a sklízet vavříny na výstavách, kupujeme raději jedince až ve věku kolem jednoho roku. Výstavní kariéra psa, který se umisťuje na předních místech, trvá v průměru čtyři roky. V naší republice se nejstarší psi dožili jedenácti a půl roku.

Výchova

Jako u všech plemen bez vyjímky je nutno postupovat naprosto důsledně a jednotně, avšak laskavě a trpělivě. Plemeno je extrémně citivé na tvrdou výchovu. Tvrdost naruší vztah psa a majitele a psi reagují bázlivostí. Výchova začíná ihned, jak si štěně přineseme domů. Je potřebné poskytnout štěněti dostatek podnětů a sociálních kontaktů. Psi jsou mimořádně vnímaví, přizpůsobiví k přáním majitele a snaží se vyhovět. Nejsou tvrdohlaví, jsou velice závislí na majitelích. Pouze absolutně neschopný majitel dokáže zkazit povahu stafordšírského bulteriéra. Jejich spontánní náklonnost ke všem lidem usnadňuje výchovu i začátečníkům.

Děti a stafordshire bull teriér

Ne nazdarmo se v zemi původu toto plemeno přezdívá "Baby dog". S dětmi si vydrží hrát celé hodiny. Psi tolerují neohrabané jednání i drobné hrubosti malých dětí a nesnaží se je dětem oplácet.

Canisterapie

Vysoká inteligence, dokonale přátelská povaha i možnost snadno udržovat psa v čistotě předurčuje toto plemeno k využití v canisterapii. Uplatňuje se u dětí seniorů i na lůžkových odděleních pro těžce tělesně postižené pacienty. Jinak temperamentní pes velmi dobře rozliší, kde se musí chovat nanejvýš opatrně. Obratně se pohybuje v pokojích mezi zdravotní technikou. Jeho vstřícnost a mimořádná přízpůsobivost mu usnadňuje kontakt i s problematickými pacienty. Psi přispívají ke zkvalitnění života klientů trvale upoutaných na lůžko.

Stafordšírský bulteriér je rozhodně pohodové plemeno. Dokonale splňuje své poslání být výborným společníkem lidí všech věkových kategorií od malých dětí až po seniory. Jeho nejcennější devizou je jeho výjimečná povaha.

Volšický

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poradit

(Vasyl, 5. 8. 2020 8:12)

Dobry den, chtěl bych se zeptat a poradit. Dělám na 3 smeny (ranní, noční, odpoledni) a rád bych si pořídil stb a nevím jestli by vydržel 8h sam doma, protože ne vždy nekdo bude doma, muže se stát ze oba s přítelkyni budeme na ranní. Dekuji za brzkou odpověď

Wangle Your Blood Burden Checked

(Abereereneah, 8. 10. 2018 8:57)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-prix-jean-coutu/

Important question

(Clieecap, 30. 9. 2018 23:01)

If you need something new? Open and look at this page. Only here the choice of horny for every will and completely free! They are obedient slaves, they will and want do everything you say !
https://rebrand.ly/governy#C50

Measuring Blood Stress

(Ashooneelisuit, 30. 7. 2018 9:32)

Torsion bras de quelqu'un est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/que-contient-le-cialis/

Věk Staffordshire bullter

(Dagmar, 14. 2. 2016 22:01)

Měla jsem chovnou fenu, která se čížková 14,5 a její štěně se nyní celkem ve zdraví dožívâ 16-ti let a 1/4 roku.

STB stene

(Andrea, 7. 7. 2015 17:25)

Dobry den, nedavno jsme si poridili stenatko stafbulika, fenecku Ashley, ma 2 mesice a je to neskutecne aktivni stene, coz je fajn, jen mi trosku vadi kousani. Kouse uplne vsechno co ji prijde pod cumak, a nejlepe aby to byly ruce.At si hraje nebo at ji chce clovek jen pohladit, vzdycky hryzne, stiskne a nechce pustit. Priteli to moc nevadi, ma "hrosi kuzi" ale ja mam ruce nekdy skoro do krve... Tak jsem se chtela zeptat jestli to vasi stafbulici taky delali, pripadne v kolika mesicich prestali nebo jak jste je to odnaucovali? Dekuji za radu...

Váha

(Renata, 27. 5. 2015 15:29)

Dorý den,konečně jsem se dočkala vytouženého pejska stafbulíka jsou ji 3 měsíce a chtěla jsem se zeptat kolik má vážit štěně v určitých měsících byli jsme na očkování a po zvážení má 7,5 kg na to že má mít v dospělosti 15 kg tak bych řekla že je to moc.

Re: Váha

(Navrcka, 15. 6. 2015 8:49)

Dobrý den, měli jsme s naším miláčkem také stejný problém. Koupili jsme s manželem pejska bez PP a kvůli váze jsem si myslela, že nás paní podvedla a že je náš ťuňta něčím křížený, ale ne... Měl v půl roce výšku a váhu téměř jako v dospělosti, ale pak se to nějak ustálilo a začal už jen mohutnět... Je teď jeden s nejkrásnějších stafíků, kterého jsem kdy viděla... Pokud mohu doporučit, tak hlavně krmit kvalitními granulemi...

Re: Váha

(Kristyna, 21. 6. 2015 17:28)

Dobrý den,
také mám 3 měsíční štěně a vážil zhruba úplne stejne jako ten Váš.

kousani

(Bruno, 22. 9. 2011 16:53)

Dobry den,chtela bych se zeptat jestli nekdy po nekom vyletel stafik,ten muj to bohuzel dela mi,mam ho doma tyden a pul a je mu skoro tri,chodim s nim na prochazky na volno,posloucha,aportuje,ale pak z niceho nic se mi zakousne do nohy a nechce pustit,muzete mi poradit jak na nej?na cvicak chodim,aby si zvykal na ostatni psy a na ostatni lidi je zlaty,ale po me vyjizdi a nechapu proc,jsem z toho nestastna.diky za rady

Re: kousani

(lukas, 28. 5. 2014 22:33)

musel mu negdo ublizit asi nejaka pani a on to ma zaviksovani chce to trpelivost

Nej pes je stafíček

(Bert, 15. 10. 2013 22:11)

Měli jsme stafíčka téměř 10 let, bude to rok co odešel do psího nebíčka, byl nejskvělejší společník, nikdy na něj nepřestanu myslet, teď máme opět stafíka , je to malý dareba a doufám , že nám bude dělat samou radost , oni to ani jinak neumí. Vše to co jsem tu četla je ze sta procent pravda . Přeji všem páníčkům stafíčků jen samou radost a pejskům ty nej páničky.

STB a jiný pes....

(Mirunka, 27. 10. 2011 21:24)

Dobrý den,
potřebovala bych radu, mám 7-letou fenku kokršpaněla (velice klidná) a chtěla bych si pořídit druhého pejska a rozhoduji se kterého vybrat. Proto jsem se chtěla zeptat jestli je STB vhodný i k jiným psům a jestli swe budou snášet,
děkuji :o)

SBT

(Tonda, 7. 5. 2011 22:04)

Prostě tyhle psi jsou zlatíčka v kožíšku,mám jednoho takového doma už mu budou skoro 4 roky akorát to není vhodný pes pro lidi kteří nesnesou psa v posteli ,on se totiž hrozně roztahuje.

Chodí,ale neni to psí poradna :)

(Jitoule, 6. 2. 2011 17:27)

K dítěti SBT absolutně doporučuji.Nejdřív jsme to slyšeli od ostatních,jaký je to zlatý pes a když jsme si Lucrezii Felicity Cheer(Kéra) pořídili,tak jsme to zjistili sami.Samozřejmě jako každé štěně byla náročnější,ranní vstávání,loužičky,bobky a úplně nejhorší pro nás bylo její kňourání a vynucování si.Ale když si člověk stojí za svym a trpělivě jí miliónkrát říká co jo a ne,tak se to po pubertě najednou vyplaví na povrch a stane se z pejska hotový anděl :)A nemluvim o hárání,najednou po hárání máme doma úplně zlatýho,radost dělajícího psa.Jen to člověk musí vydržet,ty bláznivý štěněčí nálady a pár rozkousaných věcí v bytě a samozřejmě jsem s Kérou chodila na cvičák a teď od března jdem do pokročilých,už se těšim.No a k tomu ďítěti....protože máme doma ještě Amstafa dědulu,tak byla Kéra během hárání u mojí ségry,která má tříletého synovce Matěje.No a s Kérou?!!!Nerozlučná a šílená dvojka :) Za celou dobu mu nic neudělala,úplně na ní je vidět,že ví,že je to dítě a trpí mu i nějaké ty hrubosti,jako tahání za ocas a chce na ní jezdit a bouchne do ní,to radši Kéra zmizí,kam na ní nemůže.Samozřejmě to dopadá spíš naopak,že prcek dostane vyhubováno,co pejskovi dělat nesmí.To musíte samozřejmě vždycky hlídat,protože děti jsou zákeřný :D
A všichni,kdo jí měli na hlídání,říkali jen chválu a uvažují o štěňátku :) A chce to pořádný průzkum chovných stanic,jací jsou rodiče,v jakých podmínkách žijou a jestli nechrlí jedno štěně za druhým a jak je to u nich s různými nemoci,na to pozor.Tak přeji dobrý lov sbt a spoustu těch nejšťastnějších chvil s pejskem a to myslím doslova a do písmene,přesně to co tady v článku píšou :)

chodí sem vůbec někdo?

(Karel Mařík, 22. 1. 2011 12:59)

???????????????????????????????????????????????????????????

prosbička o pár rad

(Karel Mařík, 30. 12. 2010 1:29)

Zdravím všechny staforďáky :-) ...
Dlouho sem toužil pořídit si štěně (fenku) amstafa,ale po dlouhém pátrání na netu sem se dozvěděl že amstaf vzhledem k povaze nebude pro mě (ne až tak skušeného pejskaře) nejvhodnější řešení...
Vzhledem k tomu že nyní čekáme každou chvilkou rodinu to vidím spíš na štěnátko stafbula o kterém sem si tady přečetl moooc krásné věci (hlavně co se dětí týče)....
Chtěl bych ho pořídit až bude malýmu kolem 2 let,aby tak nějak vyrůstaly spolu.
Rád uvítám více názorů od vás pejskařů a majitelů těchto krasavců....
Předem vám moc díky

oprava údajů nejstarší psi v čr

(Martina Nováčková, 27. 11. 2010 19:23)

Náš pejsek Argo Nemilská cesta nar. 30.6.1995 byl uspán 18.11.2010, takže se narodil skoro patnácti a půl let

miminko

(Jana + Petr a naše Sára, 28. 7. 2010 11:16)

Tak máme první noc za sebou. Mám teď chvilku, jelikož spinká. No bylo to náročné, ale to asi jako u každého štěněte. Tedy myslím to vstávání v noci a nevyspalost. Jinak Sárinka je moc hodná, když potřebuje čůrat sama si řekne. Je to prostě holka šikonvná, no a co Vám budu povídat. Postel je postel :-) Takže už máme spolunocležníka :-) Jinak je mazlivá a furt chce být s námi, je to mazel, my jí říkáme náš andílek :-)

miminko

(petra, 26. 7. 2010 17:52)

Jo,to máte pravdu,přprava na mateřství:))),noční vstávání atd,právě to nyní zažívám také s naší eby,ale je to nádhera,vychutnávejte si to a hlavně hodně foťte,hrozně rychle vyrostou :)))a už budou pořád stejní:)))